Biuro Rachunkowe Księgowy Expert

Choroba Pracownika, a składki ZUS

Biuro Rachunkowe Księgowy EXPERT

W przypadku zachorowania pracownika najistotniejsze jest to aby w ciągu 7 dni dostarczyć zwolnienie lekarskie do ZUS. Jest to ustawowy, bardzo ważny termin, ponieważ jego niezastosowanie spowoduje, iż pracownik nie otrzyma zasiłku z ZUS (jeśli takie już przysługuje), albo też otrzyma zasiłek w obniżonej wartości.

Jeżeli jesteś już Klientem naszego biura polecamy jak najszybciej dostarczyć do nas zwolnienie lub poinformować telefonicznie lub drogą e-mail o zaistniałej sytuacji, a my zajmiemy się wszystkimi czynnościami jakie wiążą się z dostarczeniem dokumentów do ZUS.

To kiedy i w jakiej wysokości ZUS wypłaci zasiłek zależy od kilku czynników.

Najważniejszym jest to czy pracownik podlega ubezpieczeniu chorobowemu (w przyp. umów o pracę jest to obowiązkowe, w przyp. umów zlecenie jest to dobrowolne) – bez tego ZUS nie wypłaci zasiłku bo nie będzie miał z czego.

Kolejnym z istotnych czynników jest ilość dni zwolnienia lekarskiego w danym roku kalendarzowym oraz wiek pracownika.

Najczęściej występującą sytuacją jest taka, kiedy pracownik ma poniżej 50 lat i przez pierwsze 33 dni choroby pracodawca opłaca wynagrodzenie chorobowe na rzecz pracownika, a od 34 dnia to ZUS wypłaca zasiłek chorobowy.

Drugą sytuacja może być taka, kiedy pracownik ma powyżej 50 lat – pracodawca opłaca wynagrodzenie chorobowe przez pierwsze 14 dni choroby pracownika, a następnie od 15 dnia choroby to ZUS wypłaca zasiłek chorobowy.

W momencie kiedy to ZUS ma zacząć wypłacać zasiłek do zwolnienia lekarskiego, które należy wysłać lub dostarczyć do ZUS, należy sporządzić dodatkowe deklaracje o sytuacji pracownika.

Udostępnij
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments