Biuro Rachunkowe Księgowy Expert

Czym jest STIR?

Biuro Rachunkowe Księgowy EXPERT

Skarbówka od końca kwietnia 2018 roku ma możliwość blokady kont bankowych podejrzanych firm. Konta namierza się dzięki systemowi teleinformatycznemu izby rozliczeniowej (STIR), którego zadaniem jest pomoc w demaskowaniu oszustów podatkowych. W dniu 22 sierpnia weszła nowelizacja ordynacji podatkowej, zgodnie z którą przedsiębiorca nie ma prawa zaskarżyć postanowienia o zabezpieczeniu rachunku.

Jeszcze do niedawna szef KAS informował przedsiębiorcę o wydaniu postanowienia o blokadzie konta, a przedsiębiorca mógł złożyć wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy lub skargę do sądu. Prawo z dnia 22 sierpnia wyklucza taką możliwość – firma, której konto zostało zabezpieczone przez fiskus ma niewielkie pole do popisu. Obecnie przedsiębiorcy przysługuje jedynie prawo do złożenia zażalenia, które powinno być rozpatrzone niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od otrzymania.

Czym jest STIR?

To system teleinformatyczny, który za pomocą określonego algorytmu namierza “podejrzane” transakcje. STIR jest instrumentem do walki z oszustami podatkowymi. Informacje o transakcjach, wzbudzających podejrzenia, trafiają do szefa Krajowej Administracji Skarbowej, który podejmuje decyzję – ma prawo zablokować konto firmy na 72 godziny, a następnie przedłużyć blokadę na 3 miesiące.

Adresy IP

Nowelizacja z 22 sierpnia daje fiskusowi prawo do wystąpienia do banku z prośbą o adresy IP, z których logowano się na firmowe konto bankowe. Dzięki temu skarbówka będzie wiedziała kto i kiedy z niego korzysta.

Jakie kryteria sprawdza fiskus?

Sposób w jaki skarbówka namierza “podejrzanych” nie jest dokładnie znany – organ nie chce, by przedsiębiorcy wiedzieli co urzędnicy “biorą pod lupę”. Można jednak wymienić 5 kryteriów, jakie biorą pod uwagę, typując konta bankowe do blokady.

Kryterium ekonomiczne – urzędnicy wezmą pod lupę otoczenie gospodarcze firmy, a przeprowadzone transakcje będą analizowane pod kątem zasadności.

Kryterium geograficzne – “podejrzanym” dla fiskusa może stać się przedsiębiorca, który współpracuje z podmiotami z państw, w których wyłudzenia podatkowe są wysokim zagrożeniem.

Kryterium przedmiotowe – skarbówka oceni podatność branży na wyłudzenia skarbowe.

Kryterium behawioralne – szczególną uwagę urzędników zwrócą nietypowe i rzadkie zachowania/transakcje przedsiębiorcy.

Kryterium powiązań – współpraca z podmiotami, które w jakiś sposób uczestniczą w działaniach mających związek z wyłudzeniami skarbowymi, nie jest wskazana. Podejrzenie takich powiązań z pewnością wzbudzi czujność urzędników.

Udostępnij
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments