Biuro Rachunkowe Księgowy Expert

Podatek dochodowy – rozliczenie

Biuro Rachunkowe Księgowy EXPERT

Rozpoczynając działalność gospodarczą jednym z zagadnień, nad którym warto się zastanowić jest wybór częstotliwości płacenia zaliczki na podatek dochodowy. Podatnicy najczęściej decydują się na rozliczanie miesięczne. Nie wszyscy jednak wiedzą, że mają prawo wyboru kwartalnego rozliczania się z fiskusem.

Jeśli podatnik wybierze rozliczanie kwartalne środki pieniężne, które musiałby wysyłać co miesiąc, będzie miał do dyspozycji przez dłuższy czas, co pozwoli na nowe inwestycje lub po prostu bieżąca obsługę finansową Firmy bez konieczności wysyłania ich do Urzędu.

Rozliczanie kwartalne wiąże się również z mniejszą ilością dokumentów wysyłanych do Fiskusa. Dosyć istotną wadą jest fakt, iż w przypadku kiedy podatnik ma duże dochody zaliczka wysyłana co kwartał będzie proporcjonalnie większa od tej wysyłanej co miesiąc. Warto więc zastanowić się jakie przychody, a tym samym dochody będą występować w Firmie. Idealnym sposobem na monitorowanie sytuacji jest dostarczanie dokumentów do biura rachunkowego co miesiąc – mimo rozliczania kwartalnego. Pozwoli to na spokojne zaplanowanie należnych Fiskusowi płatności.

Przy miesięcznym rozliczaniu się, środki pieniężne będą przelewane co miesiąc do Urzędu Skarbowego. Daje to tyle, że podatnik ma mniejsze zaliczki, jednakże musi pamiętać o terminowym opłacaniu ich co miesiąc. Termin przy płatności miesięcznej przypada na 20 dnia każdego miesiąca, a podatek VAT do 25 dnia każdego miesiąca po miesiącu w którym wystąpił dochód. Należy również częściej wysyłać dokumenty rozliczeniowe do Fiskusa.

Należy pamiętać, że zmiany zapłaty podatku dochodowego na kwartalny można dokonać raz w roku – do 20 lutego. Zawiadamiając Urząd Skarbowy oraz aktualizując wpis do CEIDG. Natomiast zmiany VATu można dokonać do 25 dnia drugiego kwartału i należy wypełnić formularz VAT-R – aktualizujący informacje w Urzędzie Skarbowym.

Udostępnij
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments